Příběhy lidí, kterým jsme pomohli

Příběhy lidí, kterým jsme pomohli

Najdetě si chvíli a udělejte si představu o naší práci. Jsou to příběhy lidí, kterým jsme poskytli podporu
v naplňování jejich práv. Žít kde a s kým chci, využívat podporu, kterou považuji za smysluplnou, rozhodovat se a využívat k tomu potřebnou podporu, být plně svéprávný. Některé příbehy zvěřejňujeme pod pravými jmény jejich nositelů, jiné jsme na žádost jejich aktérů anonymizovali prostřednictvím pozměněné identity.
S některými z nich jsme neustále v kontaktu a i vy se s nimi budete mít možnost potkat a seznámit, zapojíte-li se do našich kruhů podpory. Jsou to inspirativní osobnosti, které věděli, co chtějí a šli si za tím.

quip pribeh 07 Zpátky do ústavu? Děkuji, nemám zájem! Do ústavu se může člověk dostat např. v důsledku ochrnutí po mozkové mrtvici. Když v té chvíli za vás nikdo nekope, zaklapnou dveře a smůla, návrat do života se jeví nemožný. Oslovili nás kolegové pana Zdeňka a společně jsme našli cestu zpátky a nejen to
– i dál. Domluvili jsme pomoc lidí z domu, zajistili nájezdní rampu do vchodových dveří, pomáháme obnovit a posílit sociální vazby a samostatně zvládnout koordinaci podpory a pomoci. To vše ve vlastním domově.
quip pribeh 04 Nařizujeme nedělat zkoušky. I přesto, že se možná na ně nechystáte. Nechceme se s tim smířit. Někdo řidičák neudělá na popáté, někdo třeba nikdy. Prostě mu to jako řidiči nemyslí. Ale dovědět se, že se z rozhodnutí někoho jiného nesmíte o to ani pokusit a ke zkouškám jít, to je pořádná srážka s realitou. Veronice to zakázali a dlouho nad tím přemýšlela. Pak se obrátila na nás. Na základě dovolání k Nejvyššímu soudu dosáhla rozhodnutí, že neexistuje překážka k tomu, aby si oprávnění řídit udělala.
quip pribeh 05 Jste občan, ale nesmíte volit. O právo volit se někdy musí bojovat. Nesouhlasit s úředníky, bojovat za samozřejmé věci a pořád dokola vysvětlovat, že vaše dítě je občan jako ostatní a má stejná práva. Petra, máma Honzy, se zúčastnila mnoha soudních stání a podala mnoho odvolání. Výsledkem byl rozsudek
o omezení svéprávnosti Honzy po dovršení plnoletosti. Pro rodiče byl tento rozsudek nepřijatelný a nevzdali svůj boj. Podpořili jsme je v jejich snažení. Honza šel letos k volbám. Chtěl a mohl. Protože na základě soudního rozhodnutí není Honzova svéprávnost omezená.
quip pribeh 03 Je to o komunikaci. I když to ze začátku vypadá beznadějně. Možná někdo nerozumí slovům a jejich významu, ale to neznamená, že nerozumí ničemu. Stojí za to dát si práci porozumět člověku, v komunikaci s kterým se “ztrácíme v překladu”? Jsme přesvědčení, že ano! Naučili jsme se a používáme ve své práci techniky, které lidem komunikujícím jinak, než jsme běžně zvyklí a lidem v jejich okolí umožňují stát se navzájem platnými a spokojenými partnery. Paní Adéla se dnes může sama rozhodnout, jak bude trávit svůj čas a dávat svá rozhodnutí a přání najevo ostatním. A lidé, kteří ji poskytují podporu dnes ví, jak s paní Adélou komunikovat a rozumět, co jim chce sdělit.
quip pribeh 06 Poslední přání – umřít svéprávný. Celý život věnujete pomoci ostatním. Jako pan Richard, který do svých 87-ti let aktivně provozoval lékařskou praxi.
V důsledku zhoršení zdravotního stavu a fyzického omezení se rodina rozhodla přestěhovat jej do domova pro seniory. Od té chvíle o něm rozhodovali rodinní příslušníci bez ohledu na jeho přání. Pomohli jsme panu Richardovi zorientovat se v řízení o svéprávnosti a opatrovnictví, komunikovat se soudem i navrhovat přijatelná řešení. Pár týdnů po vynesení rozsudku, ve kterém mu soud ustanovil opatrovníka, které ho si pan Richard vybral, aniž by ho omezil ve svéprávnosti, pan Richard zemřel. Poslední dva měsíce svého života prožil v domě své přítelkyně. Říkal nám: „Svéprávnost je stav, který mě činí lidskou bytostí“.
quip pribeh 01_mensi I se špatnými kartami můžete zahrát dobrou partii. Poskytovatel sociální služby má chránit bezpečí svých klientů a jejich zájmy. Ne vždy tomu tak je. S výjimkou pěti let prožila paní Bára celý svůj dosavadní život v ústavu. Její zájmy byly chráněny naprosto nedostatečně. Neměla platné osobní doklady, nikdo se nestaral o její zdraví ani o pořádek v jejích financích. Z ústavu se jí podařilo odejít až v šestačtyřiceti letech po tříletém vyčerpávajícím souboji. Stáli jsme v tom boji aktivně na její straně a pomohli jsme ji dotáhnout ho do zdárného konce.
quip pribeh 02_mensi

Rozhodovat sama o sobě. Umíme s tím pomoct. Kdo se v minulosti dostal do ústavu jako nezletilý, byl při nabytí plnoletosti omezen ve svéprávnosti zpravidla automaticky. Bez dalších otázek rozhodovali o jeho životě jiní lidé. Míša se po dovršení plnoletosti obrátila na soud s žádostí o to, co ostatní dostávají přirozeně. Ale neuspěla, právě naopak. Až na základě odvolání podané s podporou naší právničky soud rozhodl o plné svéprávnosti a schválil smlouvu o nápomoci.